DLACZEGO ŁZAWIĄ OCZY?

DLACZEGO ŁZAWIĄ OCZY?

Wydzielanie łez lub tak zwane łzawienie jest naturalnym procesem biologicznym majacym na celu nawilżenie rogówki i spojówki oka. U osób zdrowych na powierzchni oka zazwyczaj pojawia się delikatna, wręcz niewyczuwalna warstwa łez.

Powinniśmy zareagować, gdy zauważymy, że łzy zaczynają płynąć z jednego lub obojga oczu w niekontrolowany sposób. Może to być oznaką zablokowania kanału łzowego lub też wielu chorób, dlatego koniecznie skonsultuj się z okulistą, aby dokładnie określić przyczyny łzawienia oczu.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY ŁZAWIENIA OCZU.

REAKCJA ODRUCHOWA

Jedną z najczęstszych reakcji gdzie łzy napływają do oczu w niekontrolowany sposób jest reakcja odruchowa. Łzy wtedy zaczynają być produkowane w nadmiernej ilości a kanaliki łzowe mają problem z ich odprowadzeniem. Zazwyczaj reakcja odruchowa jest związana z podrażnieniem nerwu węchowego np. w wyniku krojenia cebuli, . Przyczyną może być też uraz mechaniczny spowodowany podrażnieniem rogówki przez drobiny piasku, kurzu czy też naszą rzęsę.

PODRAŻNIENIE ROGÓWKI

Zewnętrzna część oka zwana rogówką jest częścią bardzo mocno unerwiona, dlatego nawet drobne otarcie może powodować reakcję obronną, czyli właśnie łzawienie. Takie podrażnienie może pojawić się na skutek zapalenia spojówek bądź zwykłego otarcia paznokciem np. w trakcie zakładania soczewek kontaktowych. Podrażnienie rogówki nie tylko sprawia, że pojawia się łzawienie jednego oka, ale też może pojawić się ból i zaczerwienienie.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

Nie objawia się tym, że masz uczucie suchości oczu! Wręcz przeciwnie. Suchość oka jest jedną z najczęstszych przyczyn NADMIERNEGO ŁZAWIENIA OCZU. Do takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi wtedy, gdy masz za mało łez lub mają nieprawidłowy skład. W konsekwencji łzy od razu spływają i nie zatrzymują się na powierzchni oka. Konieczne jest wtedy stosowanie kropli nawilżających i żeli, dzięki którym pozbędziesz się uczucia suchości.

JAK LECZYĆ ŁZAWIENIE OCZU?

Sposób leczenia łzawienia oczu jest uzależniony od przyczyny pojawienia się problemu. Jeżeli łzawią ci oczy przy dużym wietrze lub nadmiernym słońcu, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się duże okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twoje oczy. W przypadku, gdy łzawienie oka jest związane z suchością, to koniecznie sięgnij po krople typu sztuczne łzy. Dzięki temu samodzielnie zadbasz o warstwę ochronną i nawilżenie oczu.

Gdy łzawienie oczu jest związane z alergią lub problemami zdrowotnymi, to konieczna jest konsultacja u lekarza, ponieważ dopiero on będzie w stanie określić dokładną przyczynę. Zazwyczaj w takim przypadku stosuje się leki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne lub antybiotyk.

DOMOWE SPOSOBY NA ŁZAWIENIE OCZU

Podczas łzawienia oczu często mamy uczucie sklejania się powiek i rzęs. W takiej sytuacji musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę oczu i ich okolic. Sięgnij więc po czysty wacik bawełniany nasączony letną wodą i przemywaj nim oczy tak często jak to jest konieczne. Zastosowanie letnich okładów żelowych także jest dobrym pomysłem, który przyniesie ukojenie i ulgę.

W gorące dni pamiętaj aby nie używać klimatyzacji lecz często wietrzyć i nawilżać pomieszczenie. Gdy poczujesz uczucie suchości oczu – sięgnij po żel w postaci kropli, który na długi czas nawilży twoje oczy.

Jadąc samochodem pamiętaj aby nawiew powietrza skierować w doł, tak aby nie wdmuchiwał drobiny kurzu i bakterii w twoje oczy.

Pracujesz przy komputerze i masz uczucie pieczenia oczu? Staraj się mrugać często, oddal od siebie monitor, zadbaj o odpowiednie światło a przede wszystkim załóż okulary z powłoką do komputera nawet jeśli nie masz wady wzroku. Powłoki te sprawiają, że czy się mniej męczą a ty widzisz wyraźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *